Blog eksperta

Jak właściwie dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja jest elementem auta, bez którego dziś trudno sobie wyobrazić podróże na większą odległość. Utrzymanie przyjemnej temperatury wewnątrz auta, nawet przy olbrzymich upałach, jest jednym z najważniejszych elementów, wpływających na komfort jazdy. Dlatego warto zadbać, aby klimatyzacja stale pracowała z maksymalną sprawnością. Efektywność zależna jest od wielu czynników, na część z nich możemy wydatnie wpływać, czyszcząc i odgrzybiając układ chłodzący. Jak często to robić? Przede wszystkim regularnie.

Przeglądy klimatyzacji powinny być wykonywane przynajmniej raz do roku. Pozwoli to zachować maksymalną pewność, że układ jest efektywny i wydajny. Szczególnie narażeni na skutki zanieczyszczonego układu są alergicy i astmatycy. Nowoczesna klimatyzacja ułatwia życie osobom z problemami układu oddechowego, jednak tylko i wyłącznie w przypadku, gdy jest ona sprawna.

Ważne jest, żeby raz na jakiś czas włączać klimatyzację, nawet jeśli warunki pogodowe nas do tego nie zmuszają. Dzięki temu, że system będzie regularnie używany, zachowa on pełną sprawność. Klimatyzacja działa trochę podobnie do naszego organizmu – mięsień długo nieużywany traci swoją siłę. Tutaj jest tak samo, dlatego pamiętajmy o tym, żeby choć raz w tygodniu włączyć klimatyzację, na kilkanaście minut. Kolejnym zabiegiem, który pozwoli usprawnić i oczyścić układ, jest ozonowanie. Ozon przedostający się do systemu klimatyzacyjnego zabija szkodliwe mikroelementy i drobnoustroje. Cały zabieg ozonowania trwa kilka minut, niezbędna jest przy tej czynności wymiana filtra kabiny.

Bardzo ważną czynnością, o której wiele osób zapomina, jest czyszczenie parownika. Miejsce,  w którym znajduje się ten element jest zwykle bardzo trudno dostępne, ale właśnie w parowniku często gromadzą się grzyby oraz bakterie, będące zagrożeniem dla zdrowia i komfortu podróżnych. Nasza firma zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem parowników, w każdym rodzaju aut.

Podsumowując, w dbaniu o klimatyzację najważniejsza jest regularność kontroli. Nie zawsze układowi będą potrzebne zabiegi odgrzybiania lub oczyszczania, ale warto sprawdzać klimatyzację raz na rok. Wtedy będziemy mieć pewność, że układ działa jak należy.